Żaba w Podziemiach Rzeszowa

Już niebawem 3 stycznia nastąpi długo oczekiwane otwarcie nowej atrakcji turystycznej Rzeszowa. Została ukończona Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie Piwnice”. Wysiłkiem władz lokalnych postał ciekawy obiekt multimedialny ułatwiający poznanie historii miasta i regionu. Rzeszów od średniowiecza był centrum handlu i rzemiosła, a rolę magazynów pełniły piwnice budowane pod rynkiem oraz otaczającymi kamienicami. Podziemna Trasa Turystyczna jest jedną z najdłuższych w Polsce, jej najwęższy korytarz ma 70 cm szerokości, najstarsza piwnica pochodzi z 1427 roku.

Interaktywna ścieżka zwiedzania angażuje w szukanie skarbów i
poznawanie legend, uczestniczenie w różnych zabawach intelektualnych i manualnych. Prezentowana jest tam także historia militarna i ta związana z codziennym życiem miasta.

Jedną z atrakcji jest Legenda o Żabie bardzo ciekawie wyjaśniająca genezę nazwy miasta. Jednym z eksponatów trasy jest rzeźba żaby, która powstała w naszej pracowni.

Założeniem zamawiającego było stworzenie żaby, która nie będzie ukazaniem prawdziwego płaza, ale wielkiej ropuchy ze świata fantastycznego. Nie miała być ona jednak wykonana w konwencji disnejowskiej. Było to więc dla mnie pewne wyzwanie stylistyczne. Rzeźba ma ok 70 cm długości, więc jest to całkiem duża bryła, nie statuetka 🙂

Rzeźba powstała najpierw w glinie, a potem została odlana w brązie i zapatynowana. Jej waga przekracza 80 kg i w związku z tym wniesienie jej do podziemi rzeszowskich okazało się pewnym wyzwaniem.

Prezentuję tutaj kilka zdjęć pokazujących proces powstawania rzeźby oraz gotową pracę umieszczoną na kamiennym postumencie.

Można ją zobaczyć na żywo kilka metrów pod powierzchnią miasta Rzeszowa.

Marek Stankiewicz

modelowanie rzeźby w glinie

rzeźba na etapie obróbki odlewu z brązu