Turystyczne Skarby Małopolski – nasza regionalna duma

Turystyczne Skarby Małopolski to konkurs organizowany przez Samorząd Województwa Małopolskiego we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną. Dotyczy on regionu małopolskiego i jego walorów związanych z pejzażem, przyrodą, ale też bogactwem dziedzictwa kulturalnego, ofertą aktywnego wypoczynku czy kuchnią. Celem konkursu jest promowanie i nagradzanie najbardziej atrakcyjnych, ciekawych, innowacyjnych i przyjaznych przedsięwzięć turystycznych w Małopolsce.

Konkurs jest organizowany od 2019 roku, jego uczestnikami są samorządy, lokalne organizacje turystyczne, stowarzyszenia, fundacje i przedsiębiorcy związani z branżą turystyczną.

W związku z konkursem przyznawana jest nagroda w kilku kategoriach.

Statuetki będące nagrodą konkursu zaprojektowałem przy pierwszej edycji w 2019 roku i wykonuję co roku. Obecnie konkurs trwa, a nagrody będą wręczane w połowie października.

Projekt bazuje na logo konkursu przedstawiające kolorowy pejzaż górski. Jest tutaj wyraźne nawiązanie do logo województwa małopolskiego opartego na grafice z literą „M” w kolorach tęczy. Znak został zaprojektowany przez Zbigniewa Pelona i funkcjonuje w oficjalnym obiegu od 2015 roku. Nowy logotyp ma kojarzyć się z najważniejszymi zaletami małopolski: pięknem przyrody, bo są tu widoczne góry i wijąca się rzeka oraz dziedzictwem kulturowym.

Moim zadaniem było uwydatnienie logo konkursu i pokazanie go w centralnej części statuetki. Zostało ono wykonane w szkle w pełnej kolorystyce i umieszczone na postumencie ze stali nierdzewnej w kształcie gór. Na stali jest wykonany grawerunek.

Nagroda ma wyraźnie charakter nowoczesny, jest minimalistyczna, ale pełna elegancji i prestiżu.

Przedstawiam ją tutaj w moich rękach jako autora, a nie laureata. Tak zaznaczam, żeby ktoś się nie pomylił.

Marek Stankiewicz

Marek Stankiewicz – Turystyczne Skarby Małopolski