Statuetka Mikrofon Festiwalu Piosenki Filmowej

5 stycznia 2025 roku odbył się pierwszy Festiwal piosenki filmowej w Bydgoszczy. Celem festiwalu jest celebrowanie i promocja piosenki filmowej jako odrębnej formy artystycznej. Dotyczy on nie samej muzyki filmowej, która ma swoje poczesne miejsce w świecie kultury, ale piosenek, które poprzez film stały się przebojami i nieustannie nam towarzyszą w codziennym życiu.

Znakiem rozpoznawczym festiwalu stał się plakat znanego polskiego grafika i projektanta Andrzeja Pągowskiego. Przedstawia on mikrofon, którego rękojeść zrobiona jest z rozwiniętej rolki taśmy filmowej. Jeśli ktoś miał do czynienia z kliszą fotograficzną lub filmową (co w epoce cyfrowej jest jednak coraz rzadsze), to miał okazję dostrzec, że rozwija się ona w charakterystyczną formę tuby, którą można graficznie zinterpretować jako rączka do mikrofonu. Jest to prosty, ale bardzo pomysłowy zabieg. Tego rodzaju pomysły są kwintesencją myślenia projektowego w tworzeniu plakatu. Trudno się tego nauczyć, jedni robią to niemalże bezwiednie, a inni muszą dochodzić do takich rezultatów przez dłuższy czas, a i tak efekt może być wysilony i pozbawiony swobody i lekkości. Piszę o tym dlatego, że projektowanie statuetki jest w swojej istocie bardzo podobne. Statuetka jest plakatem w świecie rzeźby. Musi przekazywać treść czy ideę w sposób skrótowy, prosty, czasami żartobliwy ale przede wszystkim chwytliwy i czytelny na pierwszy rzut oka bez wgłębiania się w zawiłe alegorie i symbolikę. Dokładnie tak jak plakat, który mijamy idąc ulicą i rzucamy na niego okiem przez kilka sekund. Żeby stworzyć dobry plakat czy statuetkę stosuje się szereg zabiegów artystycznych, zaczynając od interesującej formy, kompozycji, a kończąc na treści, która powinna być intrygująca i w połączeniu z formą spełniać swoją rolę w przekazaniu danego komunikatu.

Zostałem zaproszony do stworzenia statuetki bazującej na plakacie zaprojektowanym na ten festiwal. Andrzej Pągowski zdecydował się na współpracę ze mną i koordynował powstanie tej statuetki. Tego typu realizacje niosą czasami ze sobą ryzyko polegające na tym, że nie wszystkie rozwiązania graficzne są możliwe od razu do przeniesienia w formę rzeźbiarską. Jest to jak tłumaczenie z obcego języka i wymaga ostrożności, żeby nie zgubić sensu tego, co się wykonuje. W tym wypadku udało się bez większych problemów uzyskać efekt prawdziwości mikrofonu i kliszy filmowej. Umieściłem mikrofon na stojaku i w ten sposób powstał postument, dzięki któremu statuetka stoi stabilnie i posiada miejsce do wygrawerowania odpowiednich napisów. Statuetka jest wykonana z brązu i blachy mosiężnej. Poszczególne elementy statuetki zostały podobnie wyszlifowane i scalone kolorystycznie.

Pokazuję tutaj plakat festiwalu oraz moją statuetkę.

Marek Stankiewicz