Medal “Za Mądrość i Odwagę Obywatelską”, gałązka leszczyny w rękach laureata
17 stycznia 2026 roku w krakowskim magistracie miała miejsce uroczystość wręczenia Medalu „Za Mądrość i Odwagę Obywatelską”. Tegorocznym laureatem został znany kompozytor Zbigniew Preisner. Nagroda jest przyznawana od 2006 roku. Są nią nagradzani ludzie kultury, sztuki, życia publicznego. Każdego roku jest tylko jeden medal, więc grono nagrodzonych powiększa się bardzo powoli i jest to elitarny klub wybitnych postaci. W poprzednich latach otrzymali ją: Ewa Lipska, Andrzej Zoll, Karol Modzelewski, Krystyna Janda, Michał Heller, Jerzy Stępień, Adam D. Rotfeld, Ewa Łętowska, Kazimierz Kutz, Marian Turski, Adam Bodnar, Jerzy Baczyński, Krzysztof Jasiński.
Dwa lata temu powierzono mi stworzenie projektu i wykonanie nowego Medalu “Za Mądrość i Odwagę Obywatelską”. W wykonaniu projektu statuetki musiałem odnieść się do nagrody jaka była wręczana poprzednio, czyli medalu umieszczonego na postumencie i tworzącego w ten sposób statuetkę. W okrągłej formie medalu wyciąłem wolną przestrzeń i wypełniłem ją gałązką leszczyny. Ten mały biologiczny detal został otoczony niejako ramą medalu. Motyw gałązki leszczyny miał nawiązywać do znanej piosenki Wojciecha Młynarskiego „Leszczyna”, która mówi o niezłomności, uporze i oporze wobec życiowych przeciwności. Gałązka wygina się, ale nie łamie, podobnie jak życiorysy nagrodzonych narażonych w swojej działalności publicznej na różnego rodzaju próby.
Statuetkę wręczał Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski.
Marek Stankiewicz

