Festiwal Off Camera – statuetka wrażliwa, ideał i bruk

Z początkiem września rozpoczął się w Krakowie kolejny Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA. Jest to jedna z największych tego typu imprez w tej części Europy poświęcona promocji kina niezależnego. Jednocześnie w kilku lokalizacjach naszego miasta odbywają się pokazy konkursowe. Powstały kina plenerowe w takich miejscach jak Rynek Podgórski, na Kazimierzu czy na barce na Wiśle.

Będą również wręczane nagrody mojego autorstwa. Projekt statuetki powstał już kilka lat temu i jest z małymi modyfikacjami realizowany co roku i wręczany laureatom. Statuetka przestawia postać owładniętą wizją filmową. Jest to kobieca figura, dynamiczna, wrażliwa, twórcza. Z jej głowy wyłania się perspektywa filmowego kadru. Nagrody są w większości ciemnobrązowe, ale są wśród nich również wersje złote. Jedną z nich tutaj prezentuję.

Poniżej przedstawiam projekty, na podstawie których powstały statuetki. Rysunki są niekonkretne i wrażeniowe. Chodziło o to, żeby sama statuetka też pozostała szkicowa i pełna lekkości. Żeby wyrażała sobą offowy charakter festiwalu. Stąd również postument na jakim jest umieszczona, to grubo ciosana, autentyczna kostka brukowa. Mamy więc zderzenie ideału i bruku. Może raczej wyrastanie nieoczywistych i pięknych kreacji z inspiracji jakie mamy wszędzie dookoła, nawet pod nogami.

Marek Stankiewicz