Statuetki hip-hopowe – Lech Polish Hip-Hop Awards

19 sierpnia 2021 roku ruszył festiwal Lech Polish Hip-Hop Music Awards. Jest to impreza poświęcona nagradzaniu zjawisk hip-hopowych na polskim rynku muzycznym. Są tam więc nominowani najlepsi artyści hip-hopowi w kategoriach takich jak: płyta roku, epka roku, utwór, singiel, kooperacja, artysta, zespół, label, odkrycie, płyta undergrandowa, wydarzenie, mixtape, płyta instumentalna, video, producent, DJ, featuring i oczywiście debiut roku ze złotą nagrodą. Miałem przyjemność projektować oraz wykonać statuetkę, która stała się również motywem rozpoznawalnym dla tego festiwalu.

Na zdjęciu powyżej sfotografowałem siebie na tle wielkiego baneru ze statuetką Lech Polish Hip-hop Awards w centrum Krakowa. Jak widać skala promocji festiwalu i związanej z nim statuetki jest ogromna w dosłownym sensie tego słowa.

Mimo świetnego kontaktu z organizatorami i atmosfery pełnej pasji i kreatywności, zadanie zaprojektowania statuetki okazało się dość trudne. Zwykle moje prace są przesiąknięte rodzajem wzniosłości i gracji, niestety ten styl w ogóle nie pasował do zbuntowanego charakteru artystów związanych z hip-hopem. W projektowaniu starałem się znaleźć taki rodzaj ruchu postaci, żeby ukazywała dumę i zadziorność, wolność i zbuntowaną energię. Organizatorzy chcieli, żeby statuetka wyrażała sobą miejsce w jakim znajduje się obecnie hip-hop w Polsce; że nie jest to już kultura niszowa, ale aspiruje i rozpycha się coraz mocniej w mainstreamie i na to zasługuje.

Praca nad tą statuetką była dla mnie szczególnie interesująca i ważna, bo mam świadomość uczestniczenia w pewnym przełomie kulturowym i jest to równocześnie świat pełen bardzo twórczych i pełnych energii artystów mających coś ważnego do przekazania.

Jeśli moja praca może być częścią tego zjawiska, to jest to dla mnie ogromna satysfakcja.

Marek Stankiewicz

Statuetki w podstawowej wersji są brązowe. Charakter ich wykończenia jest chropowaty i nawet postument nie jest standarodowo równy, tylko plastycznie zniekształcony

Statuetka złota została wykonana jako nagroda za debiut roku

Poniżej prezentuję projekty, w oparciu o które powstała statuetka. Jeden z nich nie został wykorzystany i chyba był to dobry wybór, chociaż trochę szkoda, bo byłaby to też interesująca statuetka, ale zupełnie inna.