Muzyczne Orły wylądowały

W tym roku po raz pierwszy miał miejsce konkurs „Muzyczne Orły” organizowany przez Fundację „Muzyka do Potęgi” w Filharmonii Łódzkiej. Na uroczystej gali 19 września 2021 zostały przyznane nagrody dla osób i instytucji za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki poważnej za rok 2020.

Miałem przyjemność projektować i wykonywać statuetki przeznaczone na tę imprezę. Projekt nagrody opiera się na pomyśle połączenia postaci dyrygenta i orlich skrzydeł. Statuetka miała w założeniu odwoływać się do muzyki poważnej poprzez jej wzniosły, tryumfalny charakter, centralną kompozycję i uskrzydlenie otwierające się w symbol zwycięstwa, ale też oczywiście z samą postać dyrygenta.

Wykonywanie statuetek związanych z kulturą i sztuka jest szczególnym rodzajem pracy rzeźbiarskiej. Świat muzyki można bardzo twórczo oddać w sposobie rzeźbienia poprzez rytmy, użycie tonów i kontrastów, a także kompozycję. Są to te same wartości mające zastosowanie w różnych dziedzinach sztuki pozwalające na uzyskiwanie efektów pełnych artystycznego wyrazu.

Marek Stankiewicz