“Portrety” – konkurs biograficzny po krakowsku

“Portrety” to już druga edycja konkursu czytelników miesięcznika „Kraków”, gdzie oceniane są książki, filmy, spektakle, audycje radiowe i programy telewizyjne. Dotyczą portretów osób, ale również miejsc, środowisk czy zjawisk. W tym roku, za rok 2020, nagrodę jury otrzymała książka Izoldy Kiec “Gliczanka”.

W jury konkursu zasiadają krakowskie postacie kultury Anna Barańska, Witold Bereś, Krzysztof Burnetko, Katarzyna Jakubowiak, Krzysztof Jakubowski, Janusz Paluch, Magda Huzarska-Szumiec, Edyta Wiśniowska, Artur Więcek „Baron” i Krzysztof Zajas.

Statuetka, którą wykonałem na zamówienie organizatorów konkursu przedstawia kompozycję złożoną z ram i ukazującą puste miejsce, które uczestnicy konkursu i jury wypełniają treścią. Wstawiają w nią tę osobę czy zjawisko, które uważają za wyjątkowe.

Samo zamówienie należy do jednego z najbardziej specjalnych i sympatycznych w moim dorobku. Odbyło się iście po krakowsku. Ustalenia, czy projekty były omawiane przy kawiarnianym stoliku, gdzie szedłem na piechotę parę minut ze swojej pracowni. Bez pośpiechu, rozmawiając w większości nie o pracy, ale o wszystkim, co ciekawe i zabawne, wzniosłe i śmieszne. Bo taki jest ten nasz nieśmiertelny krakowski klimat. Potrafimy trochę zwolnić i celebrować chwilę, nawet w środku dnia pracy, chociaż zwykle jesteśmy kreatywni i skuteczni. Witek Bereś pewnie by się ze mną zgodził.

Marek Stankiewicz